• Godziny

Ramowy rozkład dnia ogólny

Część I – poranna

600- 830

Schodzenie się dzieci. Zajęcia opiekuńcze. Kontakty indywidualne, tworzenie okazji do wymiany informacji, rozmowy indywidualne, zabawy integrujące grupę, zabawy samodzielne – stwarzanie sytuacji zabawowych służących realizacji pomysłów dzieci. Praca indywidualna o charakterze wyrównawczo-stymulującym. Ćwiczenia ortofoniczne, oddechowe, słuchowe, gramatyczne itp. Ćwiczenia poranne prowadzone z dziećmi 5 i 6- letnimi lub zabawa ruchowa z określonym elementem ruchu realizowana z dziećmi 3 i 4- letnimi.

830- 8.45

Przygotowanie do śniadania – czynności porządkowe, czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience.

Śniadanie – realizacja złożeń programowych z zakresu kształtowania samodzielności, nawyków higienicznych i kulturalnych podczas spożywania posiłku oraz w zakresie dbałości o zdrowie.

900- 910

Czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience: mycie rąk, korzystanie z toalety.

Część II – główna

910- 1010

Zintegrowana działalność edukacyjna z całą grupą w oparciu o założenia podstawy programowej. Zajęcia dydaktyczne realizowane wg wybranego programu wychowania przedszkolnego. Zgodnie z tematyką organizowanie zabaw twórczych, ruchowych, stymulujących rozwój dzieci. Religia. Starsze dzieci do 1 h , młodsze przedszkolaki krócej.

1010–1130

Czynności samoobsługowe przed wyjściem na spacer, do ogrodu przedszkolnego (nauka ubierania się, zapiania guzików, suwaków – doskonalenie czynności). Zabawy samodzielne w ogrodzie przy niewielkim udziale nauczyciela, zajęcia ruchowe, zabawy tropiące, wycieczki i spacery – obserwacja środowisk przyrodniczych i społecznych w najbliższym otoczeniu przedszkola. Starsze przedszkolaki 1 h, młodsze zdecydowanie dłużej. Zabawy z językiem obcym nowożytnym.

11.30- 11.45

Przygotowanie do obiadu. Czynności higieniczne i samoobsługowe oraz opiekuńcze w łazience. Czynności porządkowe.

Obiad – celebrowanie posiłku, realizacja założeń programowych w zakresie prawidłowego posługiwania się sztućcami (widelcem, łyżką). Kulturalne zachowanie się przy stole, dbałość o zdrowie.

Część III – poobiednia

1200–1230

Relaks – odpoczynek dzieci, słuchanie i czytanie bajek, muzyki relaksacyjnej – wyciszenie. Najmłodsze przedszkolaki przebierają się do piżamki i leżakują do 13.45

1240–1350

Dzieci starsze - zabawy samodzielne dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela, zabawy rytmiczne, zabawy ze śpiewem. Zabawy przygotowujące do nabywania umiejętności szkolnych, praca indywidualna z dziećmi, pobyt na świeżym powietrzu.

Podwieczorek

14.00–17.00

Zabawy samodzielne dzieci, Formy i metody pracy analogiczne jak w czasie schodzenia się dzieci do przedszkola. Panadto zwiększona liczba prac plastycznych. Rozchodzenie się dzieci.