Procedura postępowania w przypadku konieczności udzielania pierwszej pomocy wychowankom
Procedura postępowania w przypadku konieczności udzielania pierwszej pomocy wychowankom Przedszkola nr 3 w Mikołowie
§ 1
Pracownicy Przedszkola nr 3 w Mikołowie zobowiązani są do zapoznania się z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przebywającym w przedszkolu dzieciom oraz stosowania i przestrzegania tych przepisów, w szczególności przepisów rozdziału czwartego Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. 2020 poz. 1386 z późn. zm.) oraz Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. 2018 poz. 1115 z późn. zm.).
§ 2
1. Pierwsza pomoc przedlekarska to pomoc w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia wychowanka przedszkola.
2. Pierwsza pomoc przedlekarska polega przede wszystkim na wezwaniu pogotowia ratunkowego oraz wykonaniu czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w tym również z wykorzystaniem wyrobów medycznych oraz produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza dopuszczonych do obrotu w Polsce.
§ 3
1. W przypadku zaistnienia wypadku zagrażającemu zdrowiu i życiu wychowanka pracownik przedszkola, który zauważył lub jest świadkiem zdarzenia, zobowiązany jest w pierwszej kolejności zapewnić opiekę poszkodowanemu dziecku poprzez wezwanie fachowej pomocy medycznej.
2. Wzywający pogotowie ratunkowe zobowiązany jest udzielić pracownikowi pogotowia ratunkowego wszelkich niezbędnych informacji koniecznych do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu, a także postępować zgodnie z instrukcjami wydanymi przez lekarza, ratownika lub dyspozytora pogotowia ratunkowego.
3. Pracownik przedszkola będący świadkiem lub pracownik, który zauważył zdarzenie, zobowiązany jest zabezpieczyć miejsce wypadku i w razie konieczności wyprowadzić pozostałe dzieci z miejsca zagrożenia, a jeśli nie ma możliwości zrobienia tego osobiście, powinien wezwać osobę, która dokona tych czynności.
§ 4
1. Pierwszej pomocy przedlekarskiej w sytuacji wymagającej nagłego działania poszkodowanemu udziela pracownik przedszkola, który zauważył wypadek lub jest świadkiem zdarzenia.
2. W miarę możliwości do udzielenia pierwszej pomocy wzywa się pracownika przedszkola przeszkolonego w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
3. Wykaz pracowników przedszkola przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej stanowi załącznik do niniejszej procedury.
4. Osoba udzielająca pierwszej pomocy przedlekarskiej powinna udzielić tej pomocy zgodnie z przyjętymi zasadami udzielania pierwszej pomocy.
5. Czynności podjęte w ramach udzielania pierwszej pomocy powinny być prowadzone do czasu podjęcia czynności kwalifikowanej pierwszej pomocy przez przybyłego na miejsce zdarzenia ratownika lub też do czasu rozpoczęcia medycznych czynności ratunkowych przez przybyły na miejsce zdarzenia zespół ratownictwa medycznego.
§ 5
1. Do czasu przybycia pogotowia ratunkowego do udzielającego pierwszej pomocy przedlekarskiej należy w szczególności wykonanie w razie konieczności opatrunku, ułożenie dziecka w bezpiecznej pozycji, wykonanie sztucznego oddychania oraz masażu serca, niedopuszczenia do sytuacji zagrożenia życia.
2. Podanie jakiegokolwiek doustnego środka farmakologicznego jest dopuszczalne tylko i wyłącznie po konsultacji z rodzicem (opiekunem prawnym) dziecka lub lekarzem.
§ 6
1. W sytuacji udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej przez nauczyciela prowadzącego w tym samym czasie zajęcia dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńcze z grupą wychowanków przedszkola jest on zobowiązany do ustalenia opiekuna dla pozostałych dzieci.
2. Pozostawienie reszty dzieci bez opieki jest niedopuszczalne.
§ 7
1. O zaistnieniu wypadku w przedszkolu niezwłocznie powiadamia się dyrektora przedszkola.
2. Postępowanie po zaistnieniu wypadku w przedszkolu regulują przepisy rozdziału czwartego Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. 2020 poz. 1386 z późn. zm).
§ 8
1. W razie urazów (skaleczenia, otarcia, zasinienia) niewymagających udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej i niepowodujących stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia wychowanka przedszkola nauczyciel za zgodą rodzica może dokonać niezbędnych czynności mających na celu pomoc dziecku.
2. O każdym przypadku wystąpienia urazu nauczyciel będący świadkiem zdarzenia lub nauczyciel, pod którego opieką dziecko znajduje się, powiadamia w dniu zdarzenia rodziców/opiekunów prawnych dziecka oraz dyrektora przedszkola.
3. Szczegółowe postepowanie w razie wypadku opisanego w punkcie 1 i 2 określa procedura postępowania nauczycieli i personelu Przedszkola nr 3, gdy zdarzył się nieszczęśliwy wypadek z udziałem dziecka
§ 9
1. W przypadku podejrzenia choroby dziecka (gorączka, kaszel, katar, wysypka, itp.) niewymagającej udzielenia pierwszej pomocy przedlekarskiej nauczyciel niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów prawnych dziecka, informując ich o konieczności wcześniejszego odebrania dziecka z przedszkola.
2. Przepisy § 8 stosuje się odpowiednio.
§ 10
1. Postanowienia końcowe:
•Za wdrożenie i nadzór nad stosowaniem procedury odpowiada dyrektor placówki.
•Do przestrzegania postanowień niniejszej procedury zobowiązani są wszyscy pracownicy placówki.
•Za zapoznanie z niniejszą procedurą odpowiada dyrektor placówki oraz nauczyciele.
•Wprowadza się zmiany w treści zasad z dniem: 13 września 2022r.
- Standardy Ochrony Małoletnich
- regulamin rekrutacji 2025/2026
- Program wychowawczy Przedszkola
- Obowiązki w zakresie bezpieczeństwa dziecka w Przedszkolu
- Bezpieczeństwo zabaw w ogrodzie, spacerów i wycieczek organizowanych poza teren Przedszkola
- Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka z Przedszkola
- Statut przedszkola
- KLAUZULA RODO
- Procedura postępowania w przypadku konieczności udzielania pierwszej pomocy wychowankom
- Postępowanie nauczycieli i personelu Przedszkola nr 3, gdy zdarzył się nieszczęśliwy wypadek z udziałem dziecka
- Procedura postępowania z dzieckiem sprawiającym trudności wychowawcze i przejawiającym agresję
- Podstrona 1